Consulul general al Federației Ruse la Constanța, Andrei Kosilin, a plecat din România după ce a fost declarat persoană indezirabilă, în contextul incidentului în care o dronă rusească a explodat pe un bloc din Galați.
Plecarea a avut loc înainte de termenul stabilit
Informația a fost confirmată de surse judiciare. Diplomatul a părăsit țara în seara precedentă, plecând de pe aeroportul Mihail Kogălniceanu cu un avion de linie spre Istanbul.
Termenul limită stabilit de autorități era mai lung, însă Kosilin a plecat cu aproximativ 24 de ore mai devreme decât perioada anunțată după ședința CSAT de vinerea trecută.
Consulatul de la Constanța urmează să fie închis
După plecarea diplomatului, consulatul rus din Constanța va fi închis în cel mult 30 de zile. În acest interval, personalul trebuie să evacueze clădirea sub supravegherea autorităților române.
Imobilul este în continuare păzit de jandarmi, iar dispozitivul va fi retras doar după ce Ministerul Afacerilor Externe va transmite semnalul necesar.
Andrei Kosilin conducea misiunea din 2023
Andrei Kosilin ocupa funcția de consul general al Federației Ruse în România din 22 ianuarie 2023. Acesta coordona Consulatul Rusiei de la Constanța, unitate care urmează să înceteze activitatea.
Diplomatul a absolvit în 1991 Institutul de Stat de Relații Internaționale din Moscova, iar de atunci lucrează în cadrul Ministerului rus de Externe.


